Årets vinnare 2015

Årets EXIT filmfestival har nu avslutats i gamla katolska kyrkan i Gävle och precis som förra året blev dagen mycket välbesökt och rekordmånga filmer visades som skapats i länet under det senaste året.

Årets stora vinnare blev Isabelle Kågström med filmen ta ton eller fortsätt spela död som vann både festivalens bästa film och vinnare i kategorin tungvikt.

Här är alla vinnare

• 1:a pris tungvikt: Ta ton eller fortsätt spela död av Isabelle Kågström
Juryns motivering: – Ett oerhört imponerande hantverk i en svårbemästrad genre. Modig film med ett tydligt budskap som ger mersmak. – Ta ton eller fortsätt spela död

• Hedersomnämnande tungvikt: Fokus Elektroniskt – Viktor Zeidner av Henrik Holmberg
Juryns motivering: – Skickligt och effektivt berättat om en fascinerande värld. – Fokus Elektroniskt Viktor Zeidner av Henrik Holmberg

• 1:a pris mellanvikt: The Occult – Rasmus Vikström
Juryns motivering: – För en lekfull och effektfull hyllning till 00-talets skräckfilmer. – The Occult

• Hedersomnämnade mellanvikt: An adventure called life av Viktor Ivarsson
Juryns motivering: – Ett formmässigt intressant verk, som genom foto och klippning för tankarna till Farväl Falkenberg. Men väldigt stämningsfullt och finstämt. – An Adventure Called Life

• Pris till bästa film på EXIT: Ta ton eller fortsätt spela död av Isabelle Kågström

• Publikens pris: An adventure called life av Viktor Ivarsson

• Noomaraton vinnare: Vad är poängen av Team Fyrklövern

• Noomaraton andra plats: Redigeringen av lag JAMFHKR

Årets jury var: Roger Thollin, Sofia Juvel & Jimmy Lindgren

Isabelle-Kågström-web
Isabelle Kågström

 

Program 2015

knapp-program
OBS cirkatider

• 13.00 – Festivalen öppnar

• 13.15 – Filmpass 1 (ca 75 min)
– Tre män i en firma – Emil Broo (9’33 – TV)
– Skuggan – Josua Li (4’40 – MV)
– God morgon, skäggis! – Christoffer Frank (1’44 – TV)
– Alpha Centauri – Victor Claeson (4,08 – ÖK)
– Fruktansvärt – Johannes Ahlros (2’15 – MV)
– Strövaren – Christoffer Frank (3’00 – TV)
– False Idols – David Lehnberg (6’49 – ÖK)
– The Terrible Typewriter – Marko Kattilakoski (9’56 – ÖK)
– Skogen – Viktor Ivarsson (direktkval) (4’25 – MV)
– Something is wrong – Emil Broo (1’29 – TV)
– Som fiskar – Robin Krey Andersson (6’48 – Utom tävlan)
– Crystal Rain – Tobias Jonsson (3’17 – TV)
– You are here below, the white man is on top – Frida Krüsell (12’47 – TV)

• 14.45 – Info från Yeahvle TV

• 14.50 – Filmpass 2 (ca 65 minuter)
– Den heliga pirogen – Christoffer Frank (2’16 – TV)
– Det här med jobbsökeri… – Leo Nielsen (10’30 – TV) forts nästa sida
– De osaligas straffort – Claes Nordahl o Alexander Oldberg (8’35 – ÖK) – An adventure called life – Viktor Ivarsson (6’39 – MV)
– Glädjespridare – Lucas Wedmark (MV)
– The Occult – Rasmus Vikström (4’59 – MV)
– Herr – Miss Lyckad – Peter Södergren Norin (3’00 – TV)
– Lillstrumpa & Systerdyster – Ida Thomasdotter (5’00 – ÖK)
– Fokus Elektroniskt- Viktor Zeidner – Henrik Holmberg (13’46 – TV)

• 16.00 /// Paus ///

• 17.00 – Noomaraton

• 17.20 – Filmpass 3 (ca 45 min)
– Ta ton eller fortsätt spela död – Isabelle Kågström (10’31 – TV) – Julgodisincidenten – Christoffer Frank (2’12 – TV)
– Night dive – David Lehnberg (4’26 – ÖK)
– Evy – Emil Johansson (10’54 – TV)
– Du lovade – Alva Åsberg (direktkval) (6’06 – MV)
– Oktoberskymning – Christoffer Frank (3’44 – TV)
– RISE – Titus Paar (4’48 – ÖK)
– Inte utan dig – Leo Jilka (direktkval) (2’20 – MV)

///Paus för de som vill sträcka på benen under tiden Juryn över- lägger. Under tiden visas filmen Sagan om Häxan Drängen och Soldaten av Christian Rutegård (14’45 – Utom tävlan)///

• 18.45 Tävling – Videomashup

• 19.00 – Prisutdelning

Filmer 2015

Här är alla filmer som kommer vara med och tävla i årets EXIT!

filmrulleFilmerna presenteras i bokstavsordning och med regissörens samt vilken klass de tävlar i
mv = mellanvikt, tv = tungvikt & ök = öppna klassen

Info om vilka tider som filmerna kommer visas kommer upp i festivalprogrammet torsdag 10 sept kl 18.00
Stort tack till alla som har skickat in bidrag!

• Alpha Centauri – Victor Claeson (ök)
• An adventure called life – Viktor Ivarsson (lv)
• Crystal Rain – Tobias Jonsson (tv)
• De osaligas straffort – Claes Nordahl o Alexander Oldberg (ök)
• Den heliga pirogen – Christoffer Frank (tv)
• Det här med jobbsökeri… – Leo Nielsen (tv)
• Du lovade – Alva Åsberg (lv)
• Evy – Emil Johansson (tv)
• False Idols – David Lehnberg (ök)
• Fokus Elektroniskt- Viktor Zeidner – Henrik Holmberg (tv)
• Fruktansvärt – Johannes Ahlros (lv)
• Glädjespridare – Lucas Wedmark (lv)
• God morgon, skäggis! – Christoffer Frank (tv)
• Herr – Miss Lyckad – Peter Södergren Norin (tv)
• Inte utan dig – Leo Jilka (lv)
• Julgodisincidenten – Christoffer Frank (tv)
• Lillstrumpa & Systerdyster – Ida Thomasdotter (ök)
• Night dive – David Lehnberg (ök)
• Oktoberskymning – Christoffer Frank (tv)
• RISE – Titus Paar (ök)
• Skogen – Viktor Ivarsson (lv)
• Skuggan – Josua Li (lv)
• Som fiskar – Robin Krey Andersson (utom tävlan)
• Something is wrong – Emil Broo (tv)
• Strövaren – Christoffer Frank (tv)
• Ta ton eller fortsätt spela död – Isabelle Kågström (tv)
• The Occult – Rasmus Vikström (lv)
• The Terrible Typewriter – Marko Kattilakoski (ök)
• Tre män i en firma – Emil Broo (tv)
• You are here below, the white man is on top – Frida Krüsell (tv)

Anmäl din film till festivalen!

Nu är det hög tid att anmäla din film till årets EXIT! Deadline för inskick är 30 augusti.
Det är 3 olika klasser som du kan anmäla din film i, mellanvikt 16-19 år, tungvikt 20-26 år samt den öppna klassen.
Läs allt om reglerna här

Anmälningssidan hittar du här
Har du frågor eller fundering om regler eller allmänt om festivalen, tveka inte att kontakta festivalsamordnare Viktor Zeidner, slim@lamour.se eller 073 851 77 57
EXIT-affisch-2015-FINAL-web

Årets vinnare 2014

Den 20e EXIT Filmfestival har precis avslutats efter en intensiv och välbesökt dag i Gamla Katolska Kyrkan i Gävle.
Ett 30tal filmer var med och tävlande i 3 kategorier där bl.a uttagning till Novemberfestivalen även känd som SM i ung film låg i bagaget.

EXITVINNARE2014-web
Årets vinnare är

1a pris Tungvikt: Åtta minuter av Emanuel Perpåls & Anton Olandersson
(Filmen kommer tyvärr inte att representera Gävleborgs län i Novemberfestivalen då filmen inte uppfyllde Novemberfestivalens tävlingsregler)

Juryns motivering: En film som lyckas skildra människoöden genom korta ögonblicksbilder. En mycket suggestiv film som väcker tankar långt efteråt.

2a pris Tungvikt: Inte än av Emanuel Perpåls

Juryns motivering: Med korthet och precision lyckas denna film konfrontera ett viktigt ämne. De tre skådespelarna talar direkt till publiken och berör.

1a pris Mellanvikt: Elefanten i rummet av Daniel Niklasson, Sanna Nordin, Victor Bonsér

Juryns Motivering: En film som vågar lita både på rösten och tystnaden, som med säker hand skapar bilder som får oss att lyssna på en viktig berättelse.

2a pris Mellanvikt: Easypie av Alicia Lundhal & Natalie Safari Kneif

Juryns motivering: Med energi och professionellt foto dansar den här filmen rakt in i våra hjärtan.

1pris Öppna klassen: Sida vid sida av Klara Persson

Juryns motivering: En dokumentär som med värme presenterar en eldsjäl och hans arbete. Professionellt foto och bearbetning i kombination med en stor portion humor.

Juryns specialpris: Bästa manus: Solen – Förlorare av Victor Claeson

Publikens pris: Sån är jag av Peter Södergren Norin

1a pris Noomaraton: Sanningen är hård av Abnorm Productions

Juryns motivering: Vår vinnare i Noomaraton använde sig av tävlingens förutsättningar med finurlig humor och komisk timing. Det snygga kameraarbetet i kombination med fina klipp och underhållande tempo gör helheten till en fröjd för publiken.

2a pris Noomaraton: Jag har aldrig dödat någon förut av Bessermedia Brolicious

Juryns motivering: Vår wild card i Noomaraton vill vi ge till en film och ett team som visade stort mod när de valde ett viktigt, men tufft ämne. Berättelsen har en tydlig röd tråd från början till slut, om än med en väldigt drastisk lösning på ett allvarligt problem.

Årets jury var: Roger Thollin, Janna Björklund & Cecilia Nygren

Filmer

Här är alla filmer som kommer vara med och tävla i årets EXIT!

filmrulleFilmerna presenteras i bokstavsordning och med regissörens samt vilken klass de tävlar i
mv = mellanvikt, tv = tungvikt & ök = öppna klassen

Info om vilka tider som filmerna kommer visas kommer upp i festivalprogrammet onsdag  3 sept kl 18.00
Stort tack till alla som har skickat in bidrag!

• Det ekar i skogen – Christoffer Frank (tv)
• Easypie – Alicia Lundal (mv)
• Elefanten i rummet – Daniel Niklasson (mv)
• En ny start – Angelica Nordström (mv)
• Frukosten – Adam Lundberg (mv)
• Frukostkatastrofen – Daniel Niklasson (tv)
• Inte än – Emanuel Perpåls (tv)
• Jag ska aldrig dricka mer – Daniel Niklasson (tv)
• Lost Rabbits project no 1 – Absint by Srinx alias Camilla Dal (ök)
• mausjaur+ – Johan Löfström (ök)
• Mitt liv är ett skämt – Clara Söderblom (mv)
• Mouh ah! – Christoffer Frank (tv)
• Nalta – Hällabacken – Johan Bodell (tv)
• Nedslag (avtryck) – Ann-Sofie Danies (ök)
• NU – Henrik Holmberg (tv)
• Ours Ghost – Episode 2 – Allison Chanic (ök)
• Out in nature – Emil Broo (tv)
• Senate of Prevall – Illusion – Johan Bodell (tv)
• Sida vid sida – Klara Persson (ök)
• Sköldpaddan – Christoffer Frank (tv)
• Solen – Förlorare – Victor Claeson (ök)
• Strålande utsikter – Christoffer Frank (tv)
• Sån är jag – Peter Södergren Norin (tv)
• Tillstånd – Ann-Sofie Daniels (ök)
• Time – Daniel Niklasson (tv)
• Valle & Knalle tappar stinget – Adam Löfstrand (mv)
• Åtta minuter – Anton Olandersson (tv)

Program 2014

program

OBS cirkatider, programmet uppdaterades 6/9 kl 17.00

• 13.00 – Festivalen öppnar

• 13.15 – Filmpass 1 (ca 75 min)
Åtta minuter – Anton Olandersson (4’4 TV)
Senate of Prevall – Illusion – Johan Bodell (4’00 TV)
Elefanten i rummet – Daniel Niklasson (7’59 MV)
Mouh ah! – Christoffer Frank (3’45 TV)
Tillstånd – Ann-Sofie Daniels (3’22 ÖK)
Easypie – Alicia Lundal (1’40 MV)
Out in nature – Emil Broo (3’38 TV)
NU – Henrik Holmberg (12’33 TV)
Jag ska aldrig dricka mer – Daniel Niklasson (1’43 TV)
Lost Rabbits project no 1 – Absint by Srinx alias Camilla Dal (1’28 ÖK)
Mitt liv är ett skämt – Clara Söderblom (5’20 MV)
Sida vid sida – Klara Persson (13’43 ÖK)
Inte än – Emanuel Perpåls (1’05 TV)
Sköldpaddan – Christoffer Frank (4’00 TV)

• 14.50 – Svensk kortfilm
Pussy have the power (Lovisa Sirén, 2014, 14min)
Förortsindianen (Catti Brandelius 2012, 9min)
Elvakaffe (Maria Fredriksson 2013, 14min)
Adelshingst (Sofia Priftis & Linus Hartin 2013, 15min)
Dance music now (Johan Jonason 2012, 9min)

• 16.00 – Noomaraton bidrag

• 16.20  /// Paus ///

• 17.20 – Information om spännande saker

• 17.35 – Filmpass 2 (ca 60 min)
Valle & Knalle tappar stinget – Adam Löfstrand (3’20 MV)
Det ekar i skogen – Christoffer Frank (1’29 TV)
Sån är jag – Peter Södergren Norin (10’24 TV)
Solen Förlorare – Victor Claeson (3’41 ÖK)
Frukostkatastrofen – Daniel Niklasson (3’14 TV)
Ours Ghost – Episode 2 – Allison Chanic (11’53 ÖK)
Time – Daniel Niklasson (1’32 TV)
Nalta – Hällabacken – Johan Bodell (2’54 TV)
Nedslag (avtryck) – Ann-Sofie Danies (6’40 ÖK)
Robin – Christopher Svensson (1’47 Utom tävlan)
En ny start – Angelica Nordström (3’23 MV)
mausjaur+ – Johan Löfström (3’12 ÖK)
Strålande utsikter – Christoffer Frank (2’32 TV)
Frukosten – Adam Lundberg (2’19 MV)

• 18.50 Miniquiz

• 19.00 – Prisutdelning

Konferenciers

tinavictor-2014
Årets konferenciers är Tina Lindberg Claeson och Victor Claeson
Det äkta paret Claeson tillika kvällens konferencier är vana EXITare. Victor är en mästare på att klippa och jobbar med smalfilm till vardags. Tina är svag för konstfilm och syns på IDKA Kulturkiosken. Victor vann en statyett på Novemberfestivalen 2010 för sin film “Solens fiende”.
Prata med dom i pausen om ni har frågor om inspelningslokal, IDKAs studios och teknikutlåning eller bara behöver bolla idéer!