Program 2016

knapp-program

13:00 Festivalen öppnar

13.10 Filmpass 1 (ca 80 min)
– Emil Bro, Den Odödlige Mannen (10,17 – TV)
– Christoffer Frank, Pöbelns vrede (0,56 – TV)
– August Tinacci Halling, Den unkna trollbrygden (2,46 – MV)
– Hanna Wanke,Fikastund (2,4 – MV)
– Rebecca Lindberg, Collision (1,33 – TV)
– Viktor Ivarsson, Under kudden (4,41 – MV)
– Leo Jilka, Raketleverans (9,35 – MV)
– Emil Holmgren, Bilmekanikerns Lön – Det är också ett jobb (3,16 – ÖK)
– Ida Margareta Wallin, Västerberg (12,08 – TV)
– Viktor Ivarsson, UNKNOWN (5,39 – MV)
– Jacob Kastberg, Huset på klippan (5,4 – MV)
– Mika Wiborgh, Frätande illavarsel (9,22 – ÖK)
– Viktor Ivarsson, Fångad (1,28 – MV)
– Moa Hjelm, Dagen efter (3,2 – Utom tävlan)
– Viktor Ivarsson, Mackan (3,58 – MV)

14. 30 Kortare bensträckare

14.45 Filmpass 2 (ca 75 min)
– Henrik Holmberg, Fokus David Lehnberg (11,27 – TV)
– Viktor Ivarsson Don’t turn your back (3,28 – MV)
– Melker Lundén, Katt (0,24 – MV)
– Daniel Niklasson, Springpojkarna (12,45 – TV)
– Christoffer Frank, Livet på folkhögskola (2,22 – TV)
– Jacob Winges, BURNING HOUSE (2,51 – MV)
– Oliver Stenman, Lunchen (1,26 – MV)
– Mark Ibo Oleinik, Förlåtelse (14,22 – TV)
– Linus Svensson, Thailandresan (3,34 – Utom tävlan)
– Fredrik Larsson, När en stjärna faller (14,38 – TV)
– Rickard Askeroth, Myggjaveln (11,08 – MV)
– Benjamin Boswell & Linnea Borg, Frukosten (1,38 – MV)

16.00 Paus för middag

17.00 Filmpass 3 (ca 25 min)
– Michael Larsson, Lehnberg – J (5,08 – ÖK)
– Oliver Stenman, Oh no! (1,45 – MV)
– Michael Larsson, AKB – Hervor (3,59 – ÖK)
– Michael Larsson, Dagslåneräntan – Motormännen (6,15 – ÖK)
– David Lehnberg , Mal K Mini (4,31 – ÖK)
– Michael Larsson, Mannen pa taket – Ida Long (4,01 – ÖK)

17.30 Noomaraton (ca 20 min)
– Abnorm, Fast (4,57)
– Glassig Film, Nu eller aldrig (4,16)
– Max, Klister (2,36)
– Två Kreativa Bondlurkar, En gång till (4,48)
– YE MAN, Man lever bara en gång (4,30)

18.00 Stillbildstävling

18.15 Prisutdelning

Filmer 2016

Skärmavbild 2016-09-06 kl. 14.08.05

Här är alla filmer som kommer vara med och tävla i årets EXIT!
Festivalprogrammet med ungefärliga tider hittar du här.
Stort tack till alla som har skickat in bidrag!

Filmerna presenteras i bokstavsordning och med regissörens samt vilken klass de tävlar i (MV = mellanvikt, TV = tungvikt, ÖK= öppna klassen).

AKB – Hervor — Michael Larsson (ÖK)
Bilmekanikerns Lön – Det är också ett jobb — Emil Holmgren (ÖK)
BURNING HOUSE — Jacob Winges (MV)
Collision — Rebecca Lindberg (TV)
Dagen efter — Moa Hjelm (utom tävlan)
Dagslåneräntan – Motormännen — Michael Larsson (ÖK)
Den Odödlige Mannen — Emil Broo (TV)
Den unkna trollbrygden — August Tinacci Halling (MV)
Don’t turn your back — Viktor Ivarsson (MV)
Fikastund — Hanna Wanke (MV)
Fokus David Lehnberg — Henrik Holmberg (TV)
Frukosten — Benjamin Boswell & Linnea Borg (MV)
Frätande illavarsel — Mika Wiborgh (ÖK)
Fångad — Viktor Ivarsson (MV)
Förlåtelse — Mark Ibo Oleinik (TV)
Huset på klippan — Jacob Kastberg (MV)
Katt — Melker Lundén (MV)
Lehnberg – J — Michael Larsson (ÖK)
Livet på folkhögskola — Christoffer Frank (TV)
Lunchen — Oliver Stenman (MV)
Mackan — Viktor Ivarsson (MV)
Mal K Mini — David Lehnberg (ÖK)
Mannen på taket – Ida Long — Michael Larsson (ÖK)
Myggjäveln — Rickard Askeroth (MV)
När en stjärna faller — Fredrik Larsson (TV)
Pöbelns vrede — Christoffer Frank (TV)
Oh no! — Oliver Stenman (MV)
Raketleverans — Leo Jilka (MV)
Springpojkarna — Daniel Niklasson (TV)
Thailandresan — Linus Svensson (utom tävlan)
Under kudden — Viktor Ivarsson (MV)
UNKNOWN — Viktor Ivarsson (MV)
Västerberg — Ida Margareta Wallin (TV)

Isabelle tog storslam under Novemberfestivalen!

Vinnaren av Exit filmfestival Isabelle Kågström tog storslam på Novemberfestivalen! Hennes film Ta Ton eller fortsätt spela död vann Bästa film i tungviktsklassen, Zentropapriset och dessutom tilldelad visningar både på BUFF och NUFF! Fantastiskt roligt och välförtjänt! Stort grattis till Isabelle!

Foton från 2015

Foton av Lona Ncweta

EXIT 2015 web - 12
EXIT 2015 web - 01
Konferencier Henrik Harrysson

EXIT 2015 web - 02
EXIT 2015 web - 03 EXIT 2015 web - 04 EXIT 2015 web - 05 EXIT 2015 web - 06 EXIT 2015 web - 07 EXIT 2015 web - 08 EXIT 2015 web - 09 EXIT 2015 web - 10 EXIT 2015 web - 11
Vinnare Noomaraton Team Fyrklövern

EXIT 2015 web - 13
Andra plats i Noomaraton lag JAMFHKR
EXIT 2015 web - 14 EXIT 2015 web - 15
2/3 av juryn, Jimmy Lindgren & Roger Thollin

EXIT 2015 web - 16 EXIT 2015 web - 17
Hedersomnämnade mellanvikt: An adventure called life regissör Viktor Ivarsson, fotograf Johannes Ahlros och till höger Henrik Holmberg som fick hedersomnämnande för filmen Fokus Elektroniskt – Viktor Zeidner

EXIT 2015 web - 18 EXIT 2015 web - 19 EXIT 2015 web - 20 EXIT 2015 web - 21

Årets vinnare 2015

Årets EXIT filmfestival har nu avslutats i gamla katolska kyrkan i Gävle och precis som förra året blev dagen mycket välbesökt och rekordmånga filmer visades som skapats i länet under det senaste året.

Årets stora vinnare blev Isabelle Kågström med filmen ta ton eller fortsätt spela död som vann både festivalens bästa film och vinnare i kategorin tungvikt.

Här är alla vinnare

• 1:a pris tungvikt: Ta ton eller fortsätt spela död av Isabelle Kågström
Juryns motivering: – Ett oerhört imponerande hantverk i en svårbemästrad genre. Modig film med ett tydligt budskap som ger mersmak. – Ta ton eller fortsätt spela död

• Hedersomnämnande tungvikt: Fokus Elektroniskt – Viktor Zeidner av Henrik Holmberg
Juryns motivering: – Skickligt och effektivt berättat om en fascinerande värld. – Fokus Elektroniskt Viktor Zeidner av Henrik Holmberg

• 1:a pris mellanvikt: The Occult – Rasmus Vikström
Juryns motivering: – För en lekfull och effektfull hyllning till 00-talets skräckfilmer. – The Occult

• Hedersomnämnade mellanvikt: An adventure called life av Viktor Ivarsson
Juryns motivering: – Ett formmässigt intressant verk, som genom foto och klippning för tankarna till Farväl Falkenberg. Men väldigt stämningsfullt och finstämt. – An Adventure Called Life

• Pris till bästa film på EXIT: Ta ton eller fortsätt spela död av Isabelle Kågström

• Publikens pris: An adventure called life av Viktor Ivarsson

• Noomaraton vinnare: Vad är poängen av Team Fyrklövern

• Noomaraton andra plats: Redigeringen av lag JAMFHKR

Årets jury var: Roger Thollin, Sofia Juvel & Jimmy Lindgren

Isabelle-Kågström-web
Isabelle Kågström

 

Program 2015

knapp-program
OBS cirkatider

• 13.00 – Festivalen öppnar

• 13.15 – Filmpass 1 (ca 75 min)
– Tre män i en firma – Emil Broo (9’33 – TV)
– Skuggan – Josua Li (4’40 – MV)
– God morgon, skäggis! – Christoffer Frank (1’44 – TV)
– Alpha Centauri – Victor Claeson (4,08 – ÖK)
– Fruktansvärt – Johannes Ahlros (2’15 – MV)
– Strövaren – Christoffer Frank (3’00 – TV)
– False Idols – David Lehnberg (6’49 – ÖK)
– The Terrible Typewriter – Marko Kattilakoski (9’56 – ÖK)
– Skogen – Viktor Ivarsson (direktkval) (4’25 – MV)
– Something is wrong – Emil Broo (1’29 – TV)
– Som fiskar – Robin Krey Andersson (6’48 – Utom tävlan)
– Crystal Rain – Tobias Jonsson (3’17 – TV)
– You are here below, the white man is on top – Frida Krüsell (12’47 – TV)

• 14.45 – Info från Yeahvle TV

• 14.50 – Filmpass 2 (ca 65 minuter)
– Den heliga pirogen – Christoffer Frank (2’16 – TV)
– Det här med jobbsökeri… – Leo Nielsen (10’30 – TV) forts nästa sida
– De osaligas straffort – Claes Nordahl o Alexander Oldberg (8’35 – ÖK) – An adventure called life – Viktor Ivarsson (6’39 – MV)
– Glädjespridare – Lucas Wedmark (MV)
– The Occult – Rasmus Vikström (4’59 – MV)
– Herr – Miss Lyckad – Peter Södergren Norin (3’00 – TV)
– Lillstrumpa & Systerdyster – Ida Thomasdotter (5’00 – ÖK)
– Fokus Elektroniskt- Viktor Zeidner – Henrik Holmberg (13’46 – TV)

• 16.00 /// Paus ///

• 17.00 – Noomaraton

• 17.20 – Filmpass 3 (ca 45 min)
– Ta ton eller fortsätt spela död – Isabelle Kågström (10’31 – TV) – Julgodisincidenten – Christoffer Frank (2’12 – TV)
– Night dive – David Lehnberg (4’26 – ÖK)
– Evy – Emil Johansson (10’54 – TV)
– Du lovade – Alva Åsberg (direktkval) (6’06 – MV)
– Oktoberskymning – Christoffer Frank (3’44 – TV)
– RISE – Titus Paar (4’48 – ÖK)
– Inte utan dig – Leo Jilka (direktkval) (2’20 – MV)

///Paus för de som vill sträcka på benen under tiden Juryn över- lägger. Under tiden visas filmen Sagan om Häxan Drängen och Soldaten av Christian Rutegård (14’45 – Utom tävlan)///

• 18.45 Tävling – Videomashup

• 19.00 – Prisutdelning

Filmer 2015

Här är alla filmer som kommer vara med och tävla i årets EXIT!

filmrulleFilmerna presenteras i bokstavsordning och med regissörens samt vilken klass de tävlar i
mv = mellanvikt, tv = tungvikt & ök = öppna klassen

Info om vilka tider som filmerna kommer visas kommer upp i festivalprogrammet torsdag 10 sept kl 18.00
Stort tack till alla som har skickat in bidrag!

• Alpha Centauri – Victor Claeson (ök)
• An adventure called life – Viktor Ivarsson (lv)
• Crystal Rain – Tobias Jonsson (tv)
• De osaligas straffort – Claes Nordahl o Alexander Oldberg (ök)
• Den heliga pirogen – Christoffer Frank (tv)
• Det här med jobbsökeri… – Leo Nielsen (tv)
• Du lovade – Alva Åsberg (lv)
• Evy – Emil Johansson (tv)
• False Idols – David Lehnberg (ök)
• Fokus Elektroniskt- Viktor Zeidner – Henrik Holmberg (tv)
• Fruktansvärt – Johannes Ahlros (lv)
• Glädjespridare – Lucas Wedmark (lv)
• God morgon, skäggis! – Christoffer Frank (tv)
• Herr – Miss Lyckad – Peter Södergren Norin (tv)
• Inte utan dig – Leo Jilka (lv)
• Julgodisincidenten – Christoffer Frank (tv)
• Lillstrumpa & Systerdyster – Ida Thomasdotter (ök)
• Night dive – David Lehnberg (ök)
• Oktoberskymning – Christoffer Frank (tv)
• RISE – Titus Paar (ök)
• Skogen – Viktor Ivarsson (lv)
• Skuggan – Josua Li (lv)
• Som fiskar – Robin Krey Andersson (utom tävlan)
• Something is wrong – Emil Broo (tv)
• Strövaren – Christoffer Frank (tv)
• Ta ton eller fortsätt spela död – Isabelle Kågström (tv)
• The Occult – Rasmus Vikström (lv)
• The Terrible Typewriter – Marko Kattilakoski (ök)
• Tre män i en firma – Emil Broo (tv)
• You are here below, the white man is on top – Frida Krüsell (tv)

Anmäl din film till festivalen!

Nu är det hög tid att anmäla din film till årets EXIT! Deadline för inskick är 30 augusti.
Det är 3 olika klasser som du kan anmäla din film i, mellanvikt 16-19 år, tungvikt 20-26 år samt den öppna klassen.
Läs allt om reglerna här

Anmälningssidan hittar du här
Har du frågor eller fundering om regler eller allmänt om festivalen, tveka inte att kontakta festivalsamordnare Viktor Zeidner, slim@lamour.se eller 073 851 77 57
EXIT-affisch-2015-FINAL-web